"Свободата, Санчо, се крепи на върха на копието!", казва героят на Мигел Сервантес, "откаченият чудак" Дон Кихот де ла Манча. Свободата е ежедневна битка и ежедневно бреме, ежедневна отговорност и ежедневна мисъл. И ако зарежеш това ежедневие, тогава рано или късно ще дойде оня, който иска да те "освободи", за да те пороби.
Е, тези дойдоха пак. Дойдоха с предложение да НИ построят атомна централа от която нямаме нужда, за да ни поробят. Да ни поробят енергийно, политически и всякак. Това е била политиката на Русия към България и Балканите от века. И днес разлика няма. Време е ясно да си кажем: който вярва, че Русия може да бъде цивилизован партньор или е глупак, или има специални интереси да го твърди.
Целите на Русия с АЕЦ "Белене" (както и с другите енергийни проекти на Балканите) са колкото енергийни, дваж повече - геополитически. При всички свои режими Русия е гледала най-напред завладяване на територии, влияние върху държави и народи, политика, контрол, власт над другите в своя изгода. Не съм аз, който открива тези характеристики на руската външна политика и външноикономически връзки и действия. Всякакви уверения за промяна са не само недоказани, но е крайно опасна заблуда да бъдат приемани на вересия. В конкретния случай за Русия са важни както увеличаването на енергийната зависимост на Европейския съюз (вкл. бъдещите страни-членки от Западните Балкани) от руски доставки на електроенергия, газ и петрол, така и контролът над черноморския басейн и Балканите в чисто политически план.
В тази ситуация Бойко Борисов и Трайчо Трайков като на олигофрени (или като олигофрени?) се мъчат да ни обясняват, че щели да направят проекта икономически изгоден, че нямало да се строи само с руски пари (все едно, че други има!), че сме щели да загубим 2 миларда евро ако се откажем и прочее глупости. В Нова телевизия и в "Дарик" обаче, Трайков реално призна за натиск от Русия и за увеличаване на зависимостта от Русия ако построим централата.
Очевидно е, че и Трайков, и Борисов, и цялото правителство имат нужда да се запознаят с реалностите на атомната енергетика в момента - просрочено време на строителството (с години) и надхвърлени инвестиционни разходи (в пъти). Поне за да спрат да говорят небивалици.
Да видим:
1. Проектът АЕЦ "Белене" ще бъде направен икономически изгоден, за да може да бъдат привлечени частни инвеститори. НЕВЯРНО. Към днешна дата няма икономически ефективна АЕЦ в глобален мащаб. Дори прехвалената ниска себестойност на АЕЦ "Козлодуй" е "ниска" заради изкривения финансов модел при строителството и оперативните разходи, както и от многобройните финансови машинации през десетилетията. Ако подобен проект (нова АЕЦ) днес изобщо би могъл да бъде икономически изгоден, това ще е само в полза на оператора на централата. И това ще става за сметка на много други невключени или недовключени, или субсидирани разходи, както и с постоянно увеличаване на цената на електроенергията. Шефът на "Росатом", Кириенко вече предвиди цена (по-точно себестойност!) на електроенергията от "Белене" в рамките на 8 - 12 евроцента. Даже няма нужда да се показва голяма печалба, ползите ще минават през оборотите и най-вероятно ще остават в свързани фирми - доставчици, подизпълнители, търговци, доставчици на услуги. В пасива ще бъдат:
- държавата (данъците и другите плащания);
- потребителите (цената на електроенергията);
- собствениците (с различни счетоводни хватки те могат да бъдат лишени от дивидент практически за целия период от време, макар това през по-голямата част от периода да не е нужно);
- българските граждани (с рисковете от авария с непредвидими последици, с цената на разходите за погребване на ядрените отпадъци и на самата АЕЦ след периода и на действие и с проблемите, които едно хранилище ще създаде).
2. "Договорите трябва да се спазват", казал Борисов по повод на АЕЦ "Белене". Добре, вярно е, но когато условията се променят в значителна степен срещу тебе и няма шансове този тренд да се промени, имаш право да потърсиш начини да развалиш подобен договор срещу съответните загуби и неустойки. Никой не казва, че няма да се плащат неустойки. Именно за това те се и предвиждат - ако някой реши да се откаже. Е, България трябва да се откаже от договора с "Атомстройекпсорт" с всичките последици от това! И пак ще бъде по-изгодно, отколкото да се загробим с тази централа и всички последици от подобно решение. Когато България трябваше да избира да запази блоковете 1-4 в АЕЦ "Козлодуй" или членството в ЕС, избрахме Европейския съюз. Днес избираме между плащането на около милиард евро неустойки и вечна зависимост от Русия плюс всички рискове на една недостатъчно безопасна атомна централа!
Но странно е мълчанието по темата за персоналната отговорност на сключилите този неизгоден договор. Странно е защо Борисов с думите си де факто покрива действията на енергийния "октопод", оправдавайки се с комисаря Йотингер, Германия и Европа.
3. Ако прекратим проекта ще загубим два милиарда евро. НЕВЯРНО. Ще загубим реално само неустойките по договора с АСЕ. Според Борисов те са между 600 и 900 милиона евро. Към момента площадката е изчистена от предишните строежи и за тази територия могат да се дискутират и проектират нови бизнес-проекти. Още от 1990 г. има алтернативни разработки за използването на площадката. В момента също има готовност за подобни идеи и анализи от страна на експерти от Свищов. Затова е напълно безотговорно да се говори за "загуби", когато не си направил реалистичен сравнителен анализ на различните алтернативи за бизнес и развитие. След като Трайков не е убеден в необходимостта от АЕЦ "Белене", няма нищо по-естествено да се огледа и за алтернативни решения за вече изградените елементи от инфраструктурата.
4. Централата ще се строи с "европейски" пари. НЕВЯРНО. Стратегическият инвеститор RWE (Германия) и банката-организатор на заеми BNP Paribas (Франция) вече се оттеглиха. В момента няма и не се очаква поне до 2012 г. да се появи какъвто и да е сериозен западен инвеститор в АЕЦ "Белене". Трайков признава в пряк текст, че американски фирми няма да се ангажират с руски технологии. Това е вярно в голямата си част и за фирми от ЕС. Има риск обаче да се появят регистрирани в ЕС фирми, които са контролирани от руски капитали (вкл. мафиотски, на бившите служби, на олигарси), които да имитират мечтаните "европейски инвеститори". За да се случи сравнително чисто европейско финансиране, то сегашният проект трябва да се прекрати и всичко да започне отначало. Да, но Трайчо си призна, че подобен вариант не му е по сърце и той ще върви към "дървеното желязо" - продължаване на сегашния договор с паралелни действия за неговото "поправяне", независимо, че това според самия него е против "добрите практики".
5. АЕЦ "Белене" е чисто икономически въпрос. НЕВЯРНО. АЕЦ "Белене" е част от руската геополитическа война на Балканите и мисля, че това е единствената теза, която е толкова очевидна, че не се нуждае от допълнителни доказателства. Доказателствата не липсват, но вече просто няма нужда от тях.
От различните изказвания през последните няколко месеца на Трайков излиза, че той има доста объркани представи за самия проект и за това, как се структурира финансово един ядрен проект, както и за това колко време и какви разходи са необходими за неговото цялостно изграждане. Да не говорим, че е прекалено доверчив към руския начин на правене на бизнес, който често се изразява в опиране на пистолет до челото. Не само това - факт е, че Трайков не е убеден докрай в смисъла от строителството на АЕЦ "Белене". И в същото време има нещо, което е плашещо в изявите му... Трябва човек да проследи всичките му изказвания по темата, включително и горецитираните две, за да разбере, че човекът е неспособен да защити националния интерес. Прокрадва се някакъв нюанс, като че ли е поставен в поза "партер" и няма избор... Но и тогава достойните хора имат избор - стават и си тръгват, подавайки оставка. А не "всичко е свързано едно със друго, а някои неща са свързани повече", "ще падне ли Луната" и "алелуя"... И продължаваш да се оплиташ като пиле в кълчища.
Със съжаление трябва да кажем, че от развитието на проекта АЕЦ "Белене" ( а и на останалите енергийни проекти на Русия в България) става ясно, че Борисов и Трайков са забравили мъдростите на Апостола. И вече са приготвили писалките, с които да подпишат бъдещия енергиен "ньойски договор". Преди обаче да дойде времето театрално да ги счупят, след като са положили подписите си (което в конкретния случай би било чист водевил), е добре да им се припомнят още две от вечните фрази на Левски:
От нас зависи да бъдем равноправни с другите европейски народи.
Цели сме изгорели от парене и пак не знаем да духаме.
Духайте сега, г-да министри, да не се окаже после, че всинца ще изгорим от вашите тънки сметки и плитки финансови мераци. Свободна европейска България може да прежали 600 или 900 милиона евро неустойки заради един калпав проект (да ни е за обеца на ухото и на всички избори!), но трудно ще понесе срамът (и практическите последствия от него!) да бъде руска маша в европейското семейство.
Браво, перфектно аргументирана позиция. За мен това би трябвало да бъде позицията и на тия , от които зависи бъдещето на тази абсолютно ненужна и вредна втора атомна. Поздравления !
ОтговорИзтриванеТук мога да поспоря, ако знаете английски не е лошо да гледате
ОтговорИзтриванеhttp://www.larouchepac.com/,
имам предвид, ако се строи, нека е наша. Чернобил, ако още не се знае, ще се научи, си беше чист саботаж. Че Русия има мераци, не го отричам, но кой няма? Великите сили на времето цели 30 години са се мотали, докато все пак 1908 ни признаят за независима държава. Случайно ли Стамболов и Стамболийски си отидоха на млади години?
Но ако имаме възможност да си избираме поне поробителя, поне да изберем по-човечния!! Голяма глупост, знам, но как, след като сме толкова малки, да запазим независимост? Още повече, в тия времена на глобализиране, Америка е най-нещастната държава, държавата, в която Линкълн и Франклин Ручвелт мечтаеха, сега е пълна развалина, да не говорим за образоваността на хората, Трагедия!!!
Така, че малки страни, обединявайте СЕ!
Да, малките страни могат да се обединяват и в ЕС това се прави. Но се иска и акъл, не само хъс. А при нас това липсва, при нашите институции - хептен го няма.
ОтговорИзтриванеЗа "Чернобил" не съм съгласен - това беше един вид "експеримент", който доказа колко е невъзможно да се довериш на "социалистическия пролетариат".
Всяка проява - явна или скрита - на определени фобии е изневяра на интелекта. Моите аргументи:
ОтговорИзтриване- парите не миришат. Русия единствена предлага вариант, финансово подплатен.
- аргумента, че ставаме зависими, че проекта е по-скоро политически не са издържани, защото са насочени единствено срещу участието на Русия. Кой такъв проект не включва и политическа проекция? Ако го построят френски или германски фирми няма ли те да включват и не съвсем икономически клаузи? Ще искаме одобрение от френска банка. Нима не знаете, че французите бяха противници на АЕЦ Козлодуй? А писанията на иначе изключителния и уважаван от мен Жак Ив Кусто?
- качество на изпълнението и сигурност. Чернобилския реактор бе съвсем друга технология.Инцидента бе следствие от грубо неспазване на технологични процедури. АЕЦ Козлодуй доказа, че проблемите експонирани в публичното пространство са най-вече пропагандни балони с определена цел.
- защо избягвате, че в скоро време ТЕЦ ще намалят и може дори да спрат производството на ел.енергия. Обаче сигурно е вдигането на цените на ел.енергията, произвеждана от ТЕЦ, поради изискванията за големи инвестиции за намаляване на вредни емисии. АЕЦ нямат такива. Там проблема е депонирането на отработеното ядрено гориво.
Не ми е безразлично, че Турция води работни разговори с Русия за изграждане на собствена АЕЦ. Как ще го коментирате? Можете ли да обвините Турция, че е Задунайская Губерния?
Зад откровено русофобските ви позиции, какво се крие? Европейска солидарност или американски проект за скрито ерозиране на Европейския съюз? Бих ви препоръчал г-н Петко Ковачев да четете не избирателно класическите ни литературни бисери, а защо не и адаша ви Петко Р. Славейков?
1987/88 г. когато в България все още се излъчваше съветска телевизия в петък, и още имаше СССР. От Останкино излъчваха предаване за тръбопроводите със съветски газ за Европа. Мастити мужици с вид на генерали от КГБ теоритизираха върху карта на Европа осеяна с тръбопроводи за газ - как врътват кранчето и правителството в Берлин пада, врътват друго кранче и правителството в Австрия пада. 1995 или 1996 г. подобно изказване беше направил и един от шефовете на Газпром по адрес на поредното правителство в София - като съвет към Мултигруп. Не само СССР или днешна Русия - всяка уважаваща себе си империя по света използва подобни компании разпределящи ресурси като инструмент за налагане на външна политика. Съвсем нормално е зад такива транснационални компании да стоят съответните разузнавателни служби на съответната империя. Само деца биха се учудили на подобно твръдение. Колкото за апетитите на Русия да върти кранчета и да сваля неудобни правителства - 1988 г. на това аз му казвах политика на водопроводчиците. Вярно е, че Русия разполага с енергийни и всякакви други ресурси - но икономически и технологически все още не може да ги използва. Освен това подозирам, че скоро Русия ще си има много сериозни проблеми не с ислямските републики - а с Китай. След разпада и изчезването на СССР - Русия мина през същият период на разпад и грабеж през който мина по късно и България. Времето за въстановяване не работи в полза на Русия - докато днешен Китай е в пълен възход. Когато Соломон Паси предложи в парламента България да влезе в НАТО - Добри Джуров за първи път се разсмя. Преди десетина дни Соломон Паси изрази увереност, че Русия ще влезе в НАТО - това вероятно отново е разсмяло доста зрители. Но не бързайте да се смеете - може и това да стане. Колкото до енергоресурсите - който е ял попарата на Руската и Съветската империи, втори път не би следвало да им вярва. Ползване - да. Ангажименти - не.
ОтговорИзтриване